Exponát března – sklářská tvorba Filipa Nízkého

napsal Miroslav Zíka

Filip Nízký (1972) patří ke střední generaci sklářských výtvarníků, kteří se začali prosazovat na počátku tisíciletí. Studia zakončil v roce 1999 v ateliéru skla u prof. Vladimíra Kopeckého na pražské VŠUP. Ihned po studiu získal v Mnichově cenu Talent 2000 v oboru sklo. Ve své tvorbě se zabývá designem, malbou, sochařstvím, ale jádro jeho tvorby spočívá ve skleněné plastice. Již od roku 1997 spolupracuje s významnou sklárnou Moser, kde je autorem limitovaných sérií i autorských unikátů.

Číst více

Exponát února – Slavnostní sborník korunovace Marie Terezie v Praze v roce 1743

napsal Miroslav Zíka

V poslední době vzrůstá zájem české společnosti o tuto významnou středoevropskou panovnici. Asi nejznámnějším projektem je televizní seriál Marie Terezie. Ve stínu seriálu vznikl v produkci České televize i zajímavý dokument v režii bratří Cabanů s názvem Panovnice. Ten bohužel dramaturgie nasadila v tak nepochopitelný čas, že jej téměř nikdo neviděl…

Číst více

Exponát ledna – Granátové šperky

napsal Miroslav Zíka

Český granát je pro většinu lidí synonymem nejznámějšího českého šperku. A skutečně použití českého granátu ve šperkařství je natolik jedinečné a originální, že mu jiný drahý kámen může těžko konkurovat.

Číst více