Veletrh starožitností Antique listopad 2019

napsal Miroslav Zíka

Poprvé jsme se zúčastnili veletrhu Antique na jaře tohoto roku. A protože od našich zákazníků byly pouze pozitivní ohlasy, rozhodli jsme se v účasti pokračovat. Jako obvykle se veletrh koná v Novoměstské radnici, nyní v termínu od 14. listopadu do 17. listopadu. Naše místo bude stejné jako na jaře, v nejkrásnější prostoře a to v bývalé kapli s barokní freskovou výzdobou.

Číst více

Budování galerie ArtKabinet Zíka

napsal Miroslav Zíka

Architektky Adéla Pečlová, Lenka Milerová, leden – březen 2019

Když jsme se před rokem rozhodli otevřít naší galerii, oslovili jsme dvě mladé architektky se zadáním navrhnout kabinet umění. Adéla Pečlová a Lenka Milerové se nápadu chopily s obrovským zápalem. Nápad propojit historické umělecké předměty s moderním, minimalistickém interiérem je oslovil. Galerie má dispozici dvou obdélných místností za sebou, kde přední místnost s výkladcem je zaklenutá středověkou křížovou klenbou. Architektky se rozhodly pro použití nerezové oceli a skla, aby více vynikl kontrast mezi historickým prostorem a současným mobiliářem galerie. Zvolily odlišné pojetí pro přední a pro zadní místnost. U přední místnosti nechaly vyniknout zaklenutí - obvod místnosti obepnuly elegantní křivkou nerezového soklu. Ten poskytuje důstojný prostor pro vystavené předměty, především sochy, drobný nábytek a skleněné objekty. Zachovalé historické výklenky jsou místem pro subtilní skleněné vitríny se šperky a stříbrem, plocha zdí je určena obrazům.

Číst více

Trochu jiný Pavel Hlava

napsal Miroslav Zíka

Neobvyklá kolekce rytého skla.


Pavel Hlava je sklářský výtvarník mnoha poloh. Většina milovníků designu jej zná jako autora váz na jeden květ provedené technikou sommerso nebo hranolových váz z kobaltového skla se zatavenou stříbrnou fólií. Starší generace sběratelů má Pavla Hlavu spojeného s křehkými vázami se vpichy, pro které je charakteristická granátově červená barva přecházející do ohnivých a žlutých tónů. A konečně pro sběratelé luxusního ateliérového skla je Pavel Hlava synonymem autora naprosto dokonale zabroušených objektů, které jsou slepené z mnoha kusů barevného skla. Málo se ví o jeho původním školení a jeho první sklářské tvorbě.

Číst více